Pages

Kirk Erenler Kimdir

Peygamber efendimizin vasiyeti üzerine; Rum diyarlarına sefer düzenleyen Islam sancağını dalgalandıran kavimlere yardım edin.

Kırklar; Peygamber efendimiz (SAV) miraçtan dönerken uğradığı topluluk Zahir, Batın ve sırlar âlemi.

Amasya Kırklar adıyla anılan hâkim tepede Kırk erenler 700.yy da konaklamışlardır. Bilindiği üzere bu dağ gizemlerle ve sırlarla doludur.

Hızır AS. Pirler türbesinden başlayıp Şirvanlı Camii ve yukarı türbe camii dere içinden pelit ağaçları arasındaki yolu kullanarak kırklara çıktığı ve kırk erenlere karıştığı söylenmektedir. 

Zamanla Erozyon, heyelan ve Orman bölge müdürlüğü teraslama ve ağaçlandırma çalışmaları gibi doğa olaylarıyla kaybolan yol birtakım gönüllüler tarafından şuan benzerine uygun şekilde insan gücüyle tekrar yapılmıştır.

Beraber çıkanların söylemi üzerine 21 mart gecesi Hızır AS. da bu yolculuğa eşlik ettiği ve kırk erenlerle bir araya geldiği,birlikte sabah namazını eda ettikleri söylenir.

Buraya geldikleri gün olan 21 Mart'ı 22 Marta bağlayan gece ziyaret edilmeli ve sabah namazı kılınmasının çok sevap olduğu , kırk erenleri arkasında saf tutularak namaz kılınmış olduğu rivayet edilmektedir. Bu olaya şahit olanların bulunduğu söylenmektedir. İnanışa göre o gece 40 taş toplanıp götürülür ve muhafaza edilir, bir sene sonra da tekrar ziyaret edildiğinde taşlar getirilir. Taş sayısı artarsa niyet kabul olur.

Ayrıca mübarek gün ve geceleri de ziyaret edilerek namaz kılınıp dua edilmesinin çok sevap olduğu,ayrıca gece yapılan ziyaretlerin akabinde kılınan namaz esnasında Hızır A.S.ve kırk erenlerin namaz kılana görünüp namaz kılana eşlik ettiği söylenmektedir.

Amasya'nın Fetih'inde bulunan komutanlar Kırk Erenlerimizi ziyaret ederek minnetlerini belirtmişlerdir. Bu gelenek Osmanlı Devleti döneminde de devam etmiş olup günümüzde de devam etmektedir.

21 mart gecesi merkep ve atlarla yola çıkılır, yol üzerinde seyyar satıcılar tarafından simit, su vb. satışlar yapılmaktaydı. Kırk erenlerde sabah namazı kılınırdı ve ikramlarda bulunulurdu. Dönüşte mart dokuzu şenlikleri edasında piknik yapılırdı. Günümüzde bu gelenek unutulmaya yüz tutmuştur.

Yapılan bu etkinliklerin 21 mart nevruz bahar bayramı ile bir ilgisi yoktur.

METİN YENİCİ (SÜSLÜ)

Hiç yorum yok: